Подобряване на възможностите за научноизследователска изява на академичния състав на ВТУ чрез техническо модернизиране на УИ и повишаване професионалната квалификация на неговите служители
член
21.3.2024 г. -
10.12.2024 г.
Цели на проекта:
– Осъществяване на стратегическите цели на ВТУ и чрез Университетското издателство, което да реализира структуроопределящи за висшето училище дейности в научноизследователската, художественотворческата и издателската област.
– Утвърденият академичен диалог между служителите на УИ и членовете на академичната общност на ВТУ да премине към висока степен на професионализация на предлаганите в УИ услуги и дейности.
– Да продължи разгръщането на научноизследователския и художественотворческия потенциал и на служителите в УИ, като им се даде възможност да повишат своята квалификация чрез поредица от дискусионни семинари, уъркшопове и включване в създадената през 2023 г. научна група към Информационно-библиотечния и издателски комплекс на ВТУ.
– Създаване и поддържане на контакти с други академични издателства към висшите училища и научните институции не само в България, но и в чужбина.
Оптимизиране на преподаването на световна история в катедра "Нова и най-нова обща история" чрез иновативни и интердисциплинарни подходи и обособяване на зала за академичен обмен.
Член
21.3.2023 г. -
10.12.2023 г.
Цели на проекта:
Предложеният научно-изследователски проект цели да насърчи усвояването и прилагането на иновативни и интердисциплинарни подходи при преподаването на световна история в катедра "Нова и най-нова обща история". Обособяването на зала за академичен обмен ще даде възможност за оптимизиране на образователната и научно-изследователска активност на преподаватели, докторанти и студенти и продължаваща ангажираност на вече завършили възпитаници на катедра "Нова и най-нова обща история" с обществено значими и дискусионни теми от модерната и съвременна история на света. Съществен елемент от проекта е чрез иновативност, подпомогната от съвременни технически средства, да активизира контактите и обмена на информация, научен и преподавателски опит между утвърдени и млади научни работници както в рамките на катедрата, така и извън нея чрез партниране с други научно-преподавателски и изследователски звена във ВТУ, страната и чужбина. Това би дало възможност за изграждане на функционална мрежа за научно-изследователски контакти и интегриране на най-съвременни методи за обучение и популяризиране на значими за съвремието проблеми от световната история.
Основната цел на проекта е да оптимизира преподаването на световна история в катедра "Нова и най-нова обща история" като насърчи комбиниране на утвърдени подходи с основани на дигитална техника и медийна среда методи на обучение. Важен приоритет е подпомагане на дейността и академичното израстване на млади колеги и докторанти чрез сътрудничество, творчески диалог и обмен на опит, идеи и практика. Задачите за постигане на тези цели и приоритети са: 1. Оборудване на зала, която да позволи обучение и академичен обмен на най-съвременно ниво; 2. Апробиране на възможности за интегриране на нови дигитални технологии и мултимедийно обезпечаване на учебния процес при преподаването на нова и съвременна история; 3. Подготовка на специален брой от поредицата „Исторически кръгозори“ на тема „Личност и епоха“ за своевременно реализиране и визуализиране на научно-изследователски резултати; 4. Ангажиране на млади преподаватели и докторанти с логистична и редакционна работа по подготовката на броя, с цел подпомагане на научното им израстване, усвояване на умения за работа в академичен екип, обмен на опит с утвърдени колеги от катедрата и установяване на контакти с колеги от други научни и академични звена от страната и чужбина.
Повишаване на показателите за научна активност чрез провеждане на международна научна конференция, отпечатване на сборник с доклади, стимулиране и подпомагане на докторанти, млади и изявени учени от ВТУ за участия в други научни прояви и за публикации в рецензирани и реферирани издания.
Член
19.4.2022 г. -
10.12.2023 г.
Цели на проекта:
Общата цел на проекта е да допринесе за изграждане на по-тесни и ползотворни международни контакти, както и за подобряване на видимостта на научната продукция на докторанти, млади учени и преподаватели от ВТУ у нас и в чужбина. Смятаме, че реализацията на проекта ще допринесе за промяна на настоящата ситуация и ще доведе до повишаване на видимостта на научната продукция на докторанти, младите и изявени учени от ВТУ.
Общите изследователски цели на проекта са насочени към ефективна комуникация на резултатите от научните изследвания и постиженията на научните колективи в условията на дигитална среда и отворен достъп до научна информация, следват Препоръка (ЕС) 2018/790 на ЕК от 25 април 2018 г., и са в съответствие с Националната стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017 – 2030 г. Комуникацията в научното поприще, от една страна, спомага за създаване на възможности за ефективни партньорства с екипи, работещи по сродна проблематика от страната и чужбина, както и за подпомагането на интердисциплинарния характер на научните изследвания, а от друга страна – има ключова роля при създаването на публичност и повишаване на осведомеността на обществото относно свързаните с науката теми, аргументи, и научни открития.
Специфичните цели на проекта отговарят на условията за работа в дигитална среда, за повишаване на качеството и за ускоряване на развитието на научните изследвания в приоритетните научни области, съгласно Стратегията за развитие на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ (2017 – 2025), и Стратегическата иновационна програма за периода 2020 – 2025 г. Специфична цел на настоящия проект е стимулиране на международното сътрудничество и интеграция в областта на историята, социологията, антропологията и политическите науки чрез значим международен форум и издаване на сборник с докладите на участниците.
Сред целите на проекта е стимулиране на участието на докторанти, млади и утвърдени учени в международни прояви и на тяхната публикационна активност в реферирани и рецензирани издания чрез осигуряване на такса за правоучастие и на специализиран превод на английски език, руски или друг език. Немаловажна специфична цел е също осъществяване на информационна и консултантска дейност, насочена към преподаватели и докторанти от ВТУ и повишаване на параметрите по индекс на цитируемост и публикуване на статии в научни списания и други издания, които се реферират в Scopus, Web of Science и други престижни научни платформи.
Оптимизиране на научно-изследователската и публикационната изява на състава на катедра „Нова и най-нова обща история“ – млади учени, докторанти и преподаватели чрез адекватно и системно обновяване и визуализиране на научните постижения, с акцентиране на специализирани публикации в чужбина
Член
19.4.2022 г. -
10.12.2022 г.
Цели на проекта:
Разработеният научно-изследователски проект се фокусира върху целта да стимулира и подкрепя изследователските усилия и публикационните дейности на младите кадри на катедра „Нова и най-нова обща история“. Тази последователна концепция е обвързана с идеята да се формира активен диалог на научен пренос на умения и знания между различните поколения историци, който да способства за изграждане на целенасочени мрежи за научно-изследователска работа и да гарантира дълготрайност на научните резултатите. Предвидените съвместни научни прояви -международна историческа конференция, текстово оформяне и редакция на периодичното научно издание на катедрата „Исторически кръгозори“, които се подкрепят от професионалния опит и личните контакти на всички колеги, създават тематичен колектив, лансиращ приоритетно изследователските текстове на младите учени и докторанти. Тази форма на тясно професионално и научно сътрудничество изисква екипност в работата, готовност за споделяне на отговорностите и приучва към творческа изява и компетентност.
Търсената цел на проекта се откроява в активизиране и мотивиране на изследователските и публикационни усилия на целия състав на катедрата, като приоритетно място се отдава на дейността на младите колеги и докторантите чрез обособяването на специфичен подход на сътрудничество и творчески диалог за идеен обмен. Тези приоритети може да се степенуват: 1. Подготовка на юбилеен сборник в чест на 70-годишнината на доц. М. Йовевска, в който да се привлекат като автори значително количество историци. 2. Докторантите да поемат логистичната и редакционна работа по подготовката, с което ще усвоят умения, формират контакти и запознанства, ще получат професионални напътствия. 3. Бързото отпечатване на сборника като катедрена поредица ще подпомогне адекватното и своевременно осигуряване на докторантите с необходимия брой публикации. 4. Предвижданата международна научна конференция е реализация на идеята за повишаване на научните критерии – с предварително преведени статии на чужд език и отпечатване им в чужди авторитетни научни издания.