Assoc. Prof. PhD Milena Hristova Yorgova

University e-mail: m.yorgova@ts.uni-vt.bg
Personal e-mail:
Facebook:
Skype:
ORCID:

Research and artistic activity


social work, social services, social entrepreneurship

Publications


2024

2023

2022

2018

2016

2015

2014

2012

2011

2010

2009

2007

2005

2004

2003

2002

Participation in Projects


Прилагане и трансфер в практиката на иновативен научен инструмент за оценка на селските райони

Член
21.3.2023 г. - 10.12.2023 г.
Цели на проекта:
Проектът е насочен към апробиране, тестване и прилагане в практиката на иновативен изследователски инструмент за селските райони – разработена методология E-SMART. Проектът предвижда надграждане на научните резултати от проект „Социално-икономически компас на селските райони“, в рамките на който бе разработена методология за оценка и анализ на селските райони. Проучването на селските райони на България бе извършено в контекста на негативните демографски тенденции и нарастващи социални рискове, което насочи изследователския екип до идеята за създаване на действащ инструментариум с практическо приложение за подпомагане на административния капацитет на селските райони и възможности за бъдещото им развитие. Проектът е интердисциплинарен, включващ 14 водещи изследователи и учени от две професионални направления на ВТУ: изследователи от ПН 3.8 „Икономика“ от катедра „Икономическа теория и международни икономически отношения“ и 3.4 Социални дейности – Катедра „Организация и методология на социалните дейности“. В проекта са включени 8 учени, 5 докторанти и 5 студенти, които ще имат възможност за участие в научни изследвания с висока добавена социално-икономическа стойност. Практическата полза от проекта е тестване и трансфер в практиката на иновативната методология като научен резултат, въвеждане на интерактивен информационен модел за приложение с цел идентифициране на възможности и потенциални сценарии за развитие селските райони.
Основна изследователска цел на проекта е внедряване и трансфер в практиката на иновативна методология за оценка на селските райони, както и разработване и предлагане на иновативен апробиран модел/приложение за подобряване на социално-икономическата сигурност. В рамките на проекта ще бъдат изпълнени следните изследователски задачи: ? Разработване и прилагане на методика за трансфер на иновативна методология E-SMART в селските райони ; ? Апробиране на научен резултат от проект „Социално-икономически компас на селските райони в България“ в две общини от селските райони; ? Развитие на изследователски капацитет за дефиниране на рискове и възможностите за развитието на селските райони с приложение за местните власти и местните общности в селските райони; ? Тестване и валидиране на приложение и внедряването му за разработване на иновативни учебни дисциплини в областта на социално-икономическото развитие на селските райони; ? Провеждане на научно събитие „Агропредприемачество и иновации в селските райони в България – перспективи и предизвикателства“ за представяне на резултатите сред заинтересовани институции и партньори; ? Проучване и подготвена документация за регистрация на методология E-SMART като полезен модел; ? Повишаване на компетентността на участващите преподаватели и докторанти в областта на прилагането на европейските политики в България, както и насърчаване на изследователи да предлагат мерки за справяне с многопластовите структурни и социално-икономически проблеми в селските райони.

Създаване на университетско звено за психологическа подкрепа на студенти и докторанти със специални образователни потребности

Член
21.3.2023 г. - 10.12.2024 г.
Цели на проекта:
Проектът е насочен към създаване на подкрепяща образователна среда във Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ за осигуряване на равен достъп до образование и адаптация на студенти и докторанти със специални образовалите потребности. Проектът е общо университетски, като надгражда съществуващата научна експертиза на три факултета – Философски факултет /катедра „Психология“, Стопански факултет /катедра „Организация и методология на социалните дейности“ и Педагогически факултет, като включва 8 водещи изследователи и учени, 3 докторанти и 5 студенти. Изследователският състав включва експерти с огромен научен и професионален опит в интердисциплинарни изследвания свързани с приобщаващо образование и работа с лица със специални образователни потребности. Реализацията на проекта ще доведе до създаване на университетски консултативен център и разработване на адаптирани образователни ресурси за студенти и докторанти със специални образователни потребности, като по този начин ще отговори на належаща нужда във ВТУ. Практическата полза от проекта е изграждане на подкрепяща обучителна и адаптирана, толерантна към различията среда, в която на основата на познаване на нуждите, дефицитите и потребностите на студенти и докторанти със специални образователни потребности да се въведат позитивни образователни практики и осигуряване на равен достъп до образователни ресурси във ВТУ.
Основна изследователска цел на проекта е създаване на подкрепяща обучителна и адаптирана университетска среда, в която на основата на познаване на нуждите, дефицитите и потребностите на студенти и докторанти със специални образователни потребности да се въведат позитивни образователни практики и осигуряване на равен достъп до образователни ресурси във ВТУ. В рамките на проекта ще бъдат изпълнени следните изследователски задачи: -Проучване на проблемите и психологически бариери, стоящи пред академичната общност на ВТУ за приобщаване на студенти със специални образователни потребности; - Структуриране на Университетско звено за психологическа подкрепа на студенти и докторанти със специални образователни потребности – институционализиране в структурата на ВТУ, разработване на правилник на звеното; - Подготовка на електронен наръчник за адаптирани подходи и техники за обучение на студенти със специални образователни потребности; - Разработване на методология и обучение на ментори за консултации и подкрепа за пълноценно включване в образователния процес на студенти със специални образователни потребности; - Разработване на образователни ресурси за обезпечаване на процеса на обучение на студенти със специални образователни потребности; - Създаване и апробиране на модел за извънаудиторни съвместни дейности със студенти, насочени към социална интеграция на студенти със СОП. Допълнителна цел на проекта е повишаване на разбирането на академичната общност на ВТУ за ефективна подкрепа и пълноценно включване на студенти и докторанти със специални потребности и въвеждане на включващи образователни подходи и практики на базата на проведени научни изследвания.

Социално-икономически компас на селските райони в България

Член
19.4.2022 г. - 10.12.2022 г.
Цели на проекта:
Проектът е насочен към разработване на изследователски инструмент с наименование „Социално-икономически компас на селските райони“ за проучване на селските райони на България в контекста на развитието им по време на пандемията от Ковид – 19 при справяне с нарастващи социални рискове и възможности за бъдещото им развитие. Проектът е интердисциплинарен, включващ 14 водещи изследователи и учени от две професионални направления на ВТУ: изследователи от ПН 3.8 „Икономика“ от катедра „Икономическа теория и международни икономически отношения“ и 3.4 Социални дейности – Катедра „Организация и методология на социалните дейности“. В проекта са включени 8 учени, 6 докторанти и 4 студенти, които ще имат възможност за участие в научни изследвания с висока добавена социално-икономическа стойност. Практическата полза от проекта е въвеждане на иновативен изследователски инструмент за провеждане на социално-икономически изследвания за идентифициране на рискове и възможности за развитие на селските райони и минимизиране на негативните последици от Ковид-19.
Основна изследователска цел на проекта е генериране на интердисциплинарни научни изследвания в областта на развитието на селските райони и съпътстващата ги социална несигурност, обострени от пандемията с Ковид – 19, както и разработване и предлагане на иновации за подобряване на социално-икономичесата сигурност. В рамките на проекта ще бъдат изпълнени следните изследователски задачи: ? Разработване на методология за изследване на актуалните социално-икономически рискове в селските райони свързани с пандемията от Ковид-19; ? Разработване и апробиране на изследователски инструмент „Социално-икономически компас на селските райони в България“; ? Предлагане на мерки за изглаждане на социални рискове сред населението от селските райони; ? Развитие на изследователски капацитет за дефиниране на рискове и възможностите за развитието на селските райони с приложение за местните власти и местните общности в селските райони ? Тестване и валидиране на интерактивен обучителен модул и внедряването му за разработване на иновативни учебни дисциплини в областта на социално-икономическото развитие на селските райони; ? Провеждане на кръгла маса „Социално-икономически компас на селските райони в България – перспективи и предизвикателства“ за представяне на резултатите сред заинтересовани институции и партньори; ? Повишаване на компетентността на участващите преподаватели и докторанти в областта на прилагането на европейските политики в България, както и насърчаване на изследователи да предлагат мерки за справяне с многопластовите структурни и социално-икономически проблеми в селските райони.

Социални иновации и социална сигурност – апробиране на инструменти за изследвания на социални рискове свързани с пандемията от Ковид – 19 и разработване на социални иновации за подобряване на социалната сигурност

Член
31.3.2021 г. - 10.12.2021 г.
Цели на проекта:
Проектът е насочен към апробиране на инструменти за изследвания на социални рискове свързани с пандемията от Ковид – 19 и разработване на социални иновации за подобряване на социалната сигурност. Проектът е интердисциплинарен, включващ 8 водещи изследователи и учени от две професионални направления на ВТУ: 3.4 Социални дейности – Катедра „Организация и методология на социалните дейности“ и 9.1. Национална сигурност – Катедра „Национална сигурност“. В проекта са включени 5 докторанти и 8 студенти, които ще имат възможност за участие в научни изследвания с висока добавена социална и обществена стойност. Практическата полза от проекта е провеждане на иновативни научни изследвания в новосъздадените научни лаборатории по социални иновации и национална сигурност, както и разработване на социални иновации с практическа приложимост в експериментална среда. Проектът отговаря на изискванията за инфраструктурен проект за провеждането на качествени и конкурентоспособни научни изследвания във ВТУ, съгласно правилника за научноизследователската и художественотворческа дейност.
Основна изследователска цел на проекта е генериране на интердисциплинарни научни изследвания в областта на социалната сигурност, свързани с появата на нови социални рискове от пандемията с Ковид – 19, както и разработване и апробиране на модели на социални иновации за подобряване на социалната сигурност. В рамките на проекта ще бъдат изпълнени следните изследователски задачи: - Разработване на методология за социално изследване на актуалните социални рискове свързани с пандемията от Ковид - 19 в интерактивна образователна среда – лаборатория по национална сигурност - Апробиране на инструментариум за изследване на социални рискове сред три таргетни групи – студенти, потребители на социални услуги и население от селските райони; - Разработване на интерактивен обучителен модул за социални иновации, чрез прилагане на методите на проблемно и проектно базирано обучение - Лаборатория за социални иновации - Тестване и валидиране на интерактивен обучителен модул за разработване на социални иновации с приложение в социалните услуги и социалната сигурност - Провеждане на кръгла маса „Социални иновации и социална сигурност“ за представяне на резултатите сред заинтересовани институции и партньори - Създаване на образователен хъб с иновативни ресурси за повишаване на социалната сигурност – електронна база данни със социални изследвания, методологии и научна литература

Създаване на лаборатория за социални иновации за съвременни научни изследвания и апробиране на инициативи за социално предприемачество

Ръководител на екипа
5.5.2020 г. - 10.12.2020 г.
Цели на проекта:
Създаване на лаборатория за социални иновации, която ще предлага практически ориентирана интерактивна среда за обучение и научни изследвания на студенти и докторанти от специалност „Предприемачество в социалната сфера“ и „Социални дейности“ към катедра „Организация и методология на социалните дейности“, като в същото време предлага споделено пространство за обмяна на идеи между студенти, преподаватели, изследователи и практици в сферата на социалното предприемачество и социалните иновации. Лабораторията ще действа като инкубатор за социални иновации и учебно-тренировъчни студентски социални предприятия.
- създаване на иновативна научна инфраструктура в областта на социалната икономика и социалното предприемачество, която да концентрира научноизследователски ресурси за развитие на жизнеспособни и устойчиви социални предприятия в България; - извършване на иновативни научни изследвания и създаване на условия за провеждане на задълбочена научно-изследователска дейност в актуални области от социалното предприемачество и социални иновации.

Иновативни модели и практики за управление на грижите при хора с увреждания

ръководител
9.4.2014 г. - 10.12.2014 г.
Цели на проекта:
Подобряване на социалното обслужване на хора с увреждания.

Нови ресурси за нашата общност

Член на екипа
27.9.2013 г. - 31.7.2015 г.
Цели на проекта:
Целта на проекта е да насърчи преоткриване на ресурсите на хората с увреждания, да ги насърчи и активно да участват в живота на общността.
1. Да се идентифицират възприятията и очакванията на хората с увреждания за техния имидж и статут в общността, за тяхното участие в живота на общността и за предпочитаните дейности, необходимата информация за подобряване на техния статус или да се чувстват включени. 2. Да се подобрят знанията и способностите на хората с увреждания да споделят своите очаквания и нужди, да работят заедно за интересите на общността, да участват активно в живота на общността и да популяризират себе си и своите ресурси в общността. 3. Да укрепи институционалния капацитет на партньорите по проекта за споделяне на методологии, насоки и учебни материали и да работи в партньорство с други частни или публични европейски институции за интересите на хората с увреждания. 4. Да разпространява и популяризира резултатите от проекта.