Prof. PhD Slavi Petrov Dimitrov

University e-mail: s.dimitrov@ts.uni-vt.bg
Personal e-mail: slavi_omurtag@abv.bg
Facebook: slavi_omurtag
Skype: -
ORCID: https://orcid.org/https://orcid.org/0000-0003-3367-9534

Research and artistic activity


Regional Geography, Tourism Studies, International Tourism

Publications


2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

Participation in Projects


Трансфер на знания и проучване на туристическия потенциал на страните от Балканския полуостров

Член
21.3.2024 г. - 10.12.2024 г.
Цели на проекта:
Целта на настоящия проект е да се направи актуално проучване на туристическия потенциал на община Вършец и чрез трансфера на знания между общината и международни представители от балканските страни, да се създадат модели за устойчив туризъм. Основната цел на проекта е да се изследват настоящите условия и актуално състояние на туристическите ресурси на община Вършец, да се осъществи трансфер на знания за развиване на съвременен туристически продукт от ново поколение, чрез академични методи и да се представят модели за устойчив туризъм. По-доброто позициониране на регионалния туристически продукт, адресиран към потенциални туристи от българския пазар (вътрешен туризъм) и международни туристи от региона на страните от Балканския полуостров е сред основните очаквани резултати с принос за туризма на община Вършец. Предпоставка за избора на местен регионален продукт е Договора за партньорство и сътрудничество с община Вършец от 27.10.2023 г. (№ РД-18-950/27.10.2023 г.). Външен участник по проекта е община Вършец, а международни участници са преподаватели от Bucharest University of Economics Studies, Romania.
Основна цел на проекта е проучване на туристическия потенциал в различни региони в България и чужбина и представяне на резултатите в научно-практическа конференция. Задачи: - проучване на научната литература по темата; - теренни проучвания и срещи с партньорите от община Вършец; - определяне на организационен и редакционен комитет на конференция по проекта; - изпращане на покани до партньори на катедра „Туризъм“ от академичните среди, бизнес организации и представители на местните власти от България и чужбина за участие в конференцията; - определяне на срокове за събиране на доклади на заявилите участници; - провеждане на научно-практическа конференция с международно участие на тема „Трансфер на знания и перспективи за развитие на туристическия потенциал на регионите“ - издаване на сборник с доклади; - популяризиране на резултатите сред медии, научни общности и заинтересовани лица.

Кариерни нагласи на бъдещите специалисти по туризъм

Член
21.3.2023 г. - 10.12.2023 г.
Цели на проекта:
Целта на настоящия проект е осъществяване на проучване сред студентите в направление 3.9. Туризъм при Стопански факултет при ВТУ и установяване на техните нагласи към условията на труд, предлагани от бъдещите работодатели. Темата е със силен социално-икономически аспект и предполага засилване на сътрудничеството между академичната общност и потребителите на кадри в туризма за решаването на важния проблем с недостига на кадри. Чрез адаптацията към очакванията и нагласите на младите хора, организациите ще имат възможност да поставят много по-реалистични целите за своето бъдещо развитие, основано на развитието на кадрите. Моделите за работа, които включват адекватни условия на труд и отговарят на очакванията на потенциалните кадри, биха довели до повишаване конкурентоспособността на организациите.
Цел: изследване нагласите и очакванията на бъдещите специалисти по туризъм към условията на труд в туристическите организации. Задачи: - Набавяне на емпирична информация по темата (чрез анкета, включваща ключови въпроси, касаещи проблемни аспекти при реализацията на кадрите); - Обработка, представяне и анализ на данните от анкетата; - Запознаване на потребителите на кадри и академичната общност с данните от анкетата; - Издаване на статия с резултатите от проучването.

Предизвикателства пред конгресно-конферентния туристически продукт в България през призмата на хотелиерството

Член
19.4.2022 г. - 10.12.2022 г.
Цели на проекта:
Проектът цели популяризиране сред научната общност на резултати, изводи и препоръки, насочени към формирането на конгресно-конферентния туристически продукт на България. Те са приложими и при определяне на националните политики в същата сфера и в този ред на мисли в рамките на проекта се залагат и срещи с представители на български общини и туристическия бизнес. Терен на изследване се явяват осем от деветте туристически района на страна, определени в последната Концепция за туристическо райониране на България (Министерство на туризма, 2015). Резултатите от изследването ще бъдат популяризирани в рамките на международна научна конференция. Настоящият проект се оповава на принципа, че научните са приложми и работят и за практиката в сферата на туризма. Затова се търси и популяризирането им чрез общодостъпни платформи, достъпни за работещия туристически бизнес в България.
Настоящото проекто-предложение си поставя една основна и две специфични цели: Основна цел: Да се изследват условията, предоставяни от българските хотелиери за развитие на конгресно-конферентен туризъм с цел надграждане на научната теория и допринасяне за усъвършенстването нишовите политики в сектор туризъм Специфични цели: 1. Да се анализира и даде оценка на състоянието на конгресно-конферентния хотелиерски продукт в осем от туристическите райони на България; 2. Да се изгради ефективно взаимодействие между образованието по туризъм, публичната власт и туристическия бизнес с цел генериране на нови познания с влияние върху бранша и публичните и регионални политики в туризма Поставените изследователски задачи се свеждат до: 1. Проучване на научната литература относно мястото и ролята на конгресно-конферентния хотелиерски продукт на институционално, регионално и национално ниво; 2. Обработка и анализ на емпирична база данни за конгресно-конферентните хотели в осемте туристически района на България; 3. Генериране на изводи и препоръки за усъвършенстване на: 3.1. Конгресно-конферентния продукт, предлаган от хотелите 3.2. Националните и публични политики по отношение сегментирания и стратегически подход към конгресно-конферентния туристически продукт на страната

25 години поглед в бъдещето – предизвикателства пред съвременните стопански науки

Член
19.6.2017 г. - 10.12.2017 г.
Цели на проекта:
Настоящата проектна идея е свързана с организирането и провеждането на международна научно-практическа конференция, посветена на 25-тата годишнина от основаването на Стопански факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. Тази конференция се е наложила в изследователските среди като регулярно ежегодно провеждана и е носител на множество иновации в стопанските науки. Проектното предложение търси и акцентира върху най-новите проекции на научните събития в света – провеждане на уеб-сесия, интерактивни дискусии, публикуване в световни вторични бази данни на научната продукция на събитието.
Цел: Провеждане на научен форум с международно участие, на който участниците в него представят свои идеи, изследвания и виждания за развитието на социално-икономическата проблематика и предизвикателствата пред стопанските науки. Задачи: • Анонсиране на научното събитие в световните референтни мрежи; • Установяване и утвърждаване на контакти с изявени чуждестранни и наши изследователи в областта на стопанските науки; • Стимулиране на академичния състав на Стопански факултет, в т. ч. и студентската и докторантска активност относно провеждането и представянето на актуални изследванияна проблемите на икономиката, мениджмънта, туризма и социалната сфера/дейности, област; • Изготвяне и подходящо анонсиране на рефериран сборник с доклади с импакт фактор.

Научни пространствени и динамични измерения на културния туризъм през призмата на междукултурния диалог и образованието

9.4.2014 г. - 10.12.2016 г.
Цели на проекта:
Основната цел е свързана със стимулиране значението на културния туризъм, провокирана от развитието и утвърждаването на устойчив механизъм за диалог между култури и идентичност и за предоставяне на качество и достъпност в съответствие с потребностите и интересите на младите хора на базата на съществуващ опит и практики.
- Създаване на научни продукти в областта на културния туризъм, културно-историческото наследство, историята, културата, етнодемографията, сравнителното географско и историческо образование; съвместно проучване и популяризиране на общото природно и културно-историческо наследство; културни маршрути (култура и идентичност чрез качествен туризъм и представяне на малко познати аспекти на културното наследство); - Проектиране и реализиране на междукултурен диалог като фактор за развитието на културния туризъм и създаване на ценни стимули за по-нататъшно развитие и изграждане на контактна мрежа в образователния сектор; - Изследване на основните проблеми не междукултурното образование; международни и интердисциплинарни форуми, които да представят широкото разнообразие от съвременни тенденции при изучаване характеристиките на културния туризъм; - Организиране на научни прояви по проблемите на културата и образованието, през призмата на научната мисъл в България и Балканския регион в областта на историята, географията, културата, туризма; - Създаване на сборник материалите от кръгли маси, специализирани семинари и конференции; - Проектиране и реализиране на издателска дейност, която да обобщи и представи резултатите от проекта; - Повишаване мотивацията на младите хора за собственото им развитие и участието им в обществения живот и адаптивността им към проблемите на културния туризъм; - Усъвършенстване на преподавателската дейност; - Разработване на нови лекционни курсове и популяризиране на интердисциплинарни изследвания; - Създаване на материална база на проекта – продукти, свързани с дигитализиране на културно-туристическите продукти; - Популяризиране на разработките чрез участие с презентации, доклади в семинари, сесии, кръгли маси, конференции и др.

Съвместно наблюдение на риска по време на извънредни ситуации в пограничната зона на река Дунав

екперт (регионално развитие)
9.6.2011 г. - 28.6.2015 г.
Цели на проекта:
Целта на проекта е да осигури значителен положителен ефект, устойчива промяна и дълготрайно подобряване на реакцията при извънредни ситуации в допустимите трансгранични зони (в Румъния и България). Проектът също така цели да развие една обща интегрирана система за ефективен мониторинг и смекчваване на последиците от бедствия по поречието на на река Дунав в трансграничната зона.
- намаляване на риска от наводнения чрез превенция, защита и ефективно управление; - одобряване на сътрудничеството между публичните власти и академичните среди за ефикасно управление на природните рискове в трансграничния регион; - повишаване на знанията и мобилизиране на гражданската активност за предпазване от наводненията и опазване на природата.

Междукултурен диалог и образование в Балканите и Източна Европа

26.7.2010 г. - 1.12.2012 г.
Цели на проекта: